Studenci z Łodzi poznają Ekomarinę i plany rozwoju Giżycka
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego zainteresowani zrównoważonym rozwojem miasta mieli okazję odwiedzić Giżycko. W ramach ćwiczeń terenowych poznali Port Ekomarina oraz inne lokalne inicjatywy.
  1. Wizyta w Porcie Ekomarina
  2. Spotkanie z przedstawicielami lokalnych władz i organizacji
  3. Zwiedzanie Giżyckiego Archiwum Cyfrowego
  4. Rozmowy o zrównoważonym rozwoju i turystyce

W ramach ćwiczeń terenowych "Turystyka zrównoważona w praktyce", studenci pierwszego roku kierunku Turystyka Zrównoważona z Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzili Giżycko. Spotkanie odbyło się z udziałem dr hab. Sławoja Tanasia i dr Michała Dudy z Wydziału Nauk Geograficznych, Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji UŁ. Studenci mieli okazję zapoznać się z różnymi aspektami zrównoważonego rozwoju miasta.

Z ramienia samorządu w spotkaniu uczestniczyły Małgorzata Kulas-Szyrmer, kierownik Biura Promocji i Polityki Społecznej oraz Jagoda Żelisko, kierownik Biura Projektów UM. Lokalną Organizację Turystyczną "Mazury" reprezentował prezes Marek Szmit, a Ekomarinę - Wojciech Caban, szef wyszkolenia żeglarskiego MOSiR, który oprowadził grupę po obiekcie.

Podczas wizyty w Porcie Ekomarina, studenci mieli okazję dowiedzieć się więcej o planach inwestycyjnych oraz zrównoważonym rozwoju miasta. Wojciech Caban wprowadził ich w tajniki funkcjonowania portu oraz przedstawił działania podejmowane na rzecz turystyki zrównoważonej.

Po wizycie w porcie, studenci zostali zaproszeni do siedziby Giżyckiego Archiwum Cyfrowego. Tam koordynator GAC, Jan Sekta, opowiedział o działalności archiwum, które zajmuje się promocją i ochroną dziedzictwa kulturowego. Tematyka ta doskonale wpisuje się w zagadnienia turystyki zrównoważonej, będącej obiektem studenckich zainteresowań.

Wizyta studentów z Uniwersytetu Łódzkiego pokazała, jak ważne jest połączenie teorii z praktyką oraz współpraca różnych instytucji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dla młodych ludzi była to nie tylko lekcja akademicka, ale także inspiracja do dalszego działania na rzecz równoważonej turystyki.

Fot. gizycko.pl / M. Kulas-Szyrmer, M. Szmit


Wg inf z: Urząd Miejski Giżycko