Ziemia Kłodzka to jeden z najpiękniejszych regionów w Sudetach. Planujesz tam wakacje? Dowiedz się, jakie atrakcje czekają na podróżnych w tej śródgórskiej krainie.
Wodospad Wilczki – najważniejsze informacje
Zacznijmy od walorów przyrodniczych Kotliny Kłodzkiej, a jest ich naprawdę wiele. Na rozległym terenie znajduje się wiele pieszych szlaków, rezerwatów przyrody oraz pasm górskich z wieloma punktami widokowymi. Ten teren to prawdziwa gratka dla miłośników wycieczek.
Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest krajobrazowy rezerwat przyrody. Znajduje się on na terenie Śnieżnickiego Parku Narodowego i zajmuje obszar ponad dwóch hektarów. To właśnie na terenie tego rezerwat mieści się dobrze znany Wodospad Wilczki.
Jak dojechać do tego wodospadu? Najlepiej wyruszyć z Kłodzka drogą krajową numer 33 przez Domaszków. Nie musisz podróżować własnym autem. W Kłodzku i okolicach znajdziesz wiele wypożyczalni, które mają w ofercie różne pojazdy w tym szybkie sportowe samochody. Pamiętaj jednak, że do wodospadu Wilczki zdołasz dojechać tylko od strony zachodniej, bowiem to miejsce otoczone jest pasmem górskim. Nieopodal wodospadu znajdują się dwa parkingi w tym jeden bezpłatny. Wystarczy zaparkować tam samochód i po około 10 minutach marszu drogą główną, będziesz na miejscu.
Sam wodospad ma 22 metry wysokości i otoczony jest tak zwanym kanionem amerykańskim. Obejrzenie wodospadu jest bezpłatne i zajmuje około godziny. To bardzo ciekawa atrakcja turystyczna zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to obowiązkowy punkt odwiedzin, będąc w Kotlinie Kłodzkiej. Znajduje się tam Szczeliniec Wielki. Mimo że jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych przejście trasy i zdobycie szczytu nie jest trudne, wręcz przeciwnie – pełne niezapomnianych widoków.
Na Szczeliniec Wielki najlepiej dotrzeć z Kudowy, podróżując Drogą Stu Zakrętów. Pełno tam zapierających dech w piersiach wiraży. Dotarcie samochodem na parking prowadzący na szlak zajmuje około 30 minut.
Szczeliniec Wielki zbudowany jest z piaskowców. Aby do niego dotrzeć, należy pokonać szlak składający się z kilkuset kamiennych schodków. Góra poprzecinana jest wieloma szczelinami. To właśnie one nadają temu miejscu magicznej atmosfery.
Wielka Sowa, czyli najwyższy szczyt Gór Sowich
Jak już wspomnieliśmy, Sudety zachwycają widokowymi szlakami. Jednym z najciekawszych miejsc są Góry Sowie – pasmo rozciągające się na obszarze aż 26 km. Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich. Jak do niego dojechać? Najlepiej udać się do miejscowości Sokolec. Stamtąd biegnie najkrótszy szlak. Na Wielką Sowę można także wyruszyć ze wsi Kamionki lub Walim.
Droga na Wielką Sowę z miejscowości Sokolec liczy około trzech kilometrów w jedną stroną. Maszerując, natkniesz się między innymi na schronisko Orzeł oraz obelisk, który powstał na część Carla Wiesena. Pół godziny od szczytu mieści się nieczynne już schronisko Sowa.
Dużą zaletą trasy na Wielką Sowę jest niewielka liczba turystów oraz bardzo często występujące punkty widokowe. Na szczycie Wielkiej Sowy czeka na turystów kamienna wieża z 1906 roku, z której przy dobrych warunkach atmosferycznych widać Karkonosze i Góry Wałbrzyskie. Wejście wieże jest bezpłatne, lecz jest ona otwarta jedynie w wyznaczonych godzinach.