Policjanci wiele pracy i czasu poświęcają na działania profilaktycznie skierowane do młodzieży. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, podczas licznych spotkań informują młodzież o zagrożeniach z jakimi będą musieli się zmierzyć i tłumaczą w jaki sposób wybrać odpowiednie rozwiązania, by się takim zagrożeniom przeciwstawić. Przy okazji promują także zawód policjanta, jako jeden z możliwych wyborów przyszłej drogi zawodowej.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku tym razem spotkali się z uczniami szkół średnich aby porozmawiać o problemach, które we współczesnym świecie coraz częściej dotykają młodzież i zwrócić uwagę na odpowiedzialność jaką każdy za swoje czyny ponosi.

Policjanci przypomnieli znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja. Dużo uwagi funkcjonariusze poświęcili zagadnieniom związanym ze stosowaniem przez uczniów przemocy, jak i bycia ofiarą przemocy. Podkreślili, że jest to zjawisko coraz bardziej powszechne w środowisku szkolnym. Szczegółowo omówili konsekwencje prawne jakie mogą ich spotkać za poszczególne ich zachowania, czy to na terenie szkoły czy poza placówką.

Funkcjonariusze omówili również temat szeroko pojętego „hejtu” w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Starali się uświadomić, że wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące. Nasze niewłaściwe, a czasami wręcz okrutne zachowanie może mieć wpływ na całe życie drugiego człowieka. Policjanci podkreślali, że nigdy nie możemy mieć pewności co się stanie z plikami, które udostępniamy w sieci ani czy dane, które publikujemy są w pełni bezpieczne. Dlatego ważne jest aby zastanowić się kilka razy zanim coś powiemy, napiszemy czy zrobimy.