Amax Mikołajki - Butikowy Hotel na Mazurach

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypomnienie o profilaktycznych badaniach układu nerwowego i odpowiedniej diecie, która jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej sprawności naszego mózgu.

Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu – odpowiada za wszelkie bodźce, które docierają do naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje.

Mózg składa się on z dwóch półkul, w których  znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe.
Lewa półkula odpowiada za mowę, rozumienie naszej mowy, czytanie, pisanie, a także za logiczne myślenie. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje.
Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych.
Mózg pracuje nawet wtedy, kiedy śpimy, a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg od najwcześniejszych lat poprzez spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków opartych na Piramidzie Zdrowego Żywienia, podejmowanie dostosowanej do wieku aktywności fizycznej oraz zapewnienie wypoczynku i snu.
Dla dobra mózgu warto uważniej przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej niezdrowe, małowartościowe składniki i przekąski, a wprowadzić do niej większe ilości warzyw, owoców – również suszonych, ziaren, kasz, czy orzechów, które bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu.
Aby nasz mózg pracował lepiej i wydajniej należy pamiętać, aby w naszej diecie nie zabrakło: kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi.

Naszemu mózgowi szkodzą również:

 • palenie papierosów (w tym bierne),
 • dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty,
 • przejadanie się,
 • produkty typu fast food
 • nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga.

Co możesz zrobić dla siebie i swojego mózgu?

 1. Badaj się! Regularnie kontroluj poziom cukru, cholesterolu oraz mierz ciśnienie.
 2. Odpowiednio się odżywiaj! Jedz dużo warzyw oraz jedz dobre tłuszcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz w tłustych rybach.
 3. Ruszaj się i wysypiaj! Sprawne ciało, to sprawny umysł.
 4. Postaw na rozwój intelektualny! Trenuj swój mózg! Ćwicz i gimnastykuj swój mózg np. rozwijając hobby i pasje, a także słuchając muzyki.
 5. Unikaj używek! Nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg.
 6. Pamiętaj o śnie! Dbaj o dobry i odpowiednio długi sen.

Mózg jest bardzo ciekawym organem, bowiem:

 • stanowi prawdziwe centrum dowodzenia całego organizmu;
 • stanowi ok. 2% masy ciała, ale pochłania 20% całkowitego zużycia całego tlenu i energii;
 • najintensywniej pracuje w nocy, w trakcie snu segreguje informacje, które zostały zebrane w ciągu dnia;
 • potrafi zidentyfikować ból w ciele, jednak sam nie odczuwa bólu;
 • każdego dnia generuje ok. 70 tysięcy myśli;
 • śmiech ma pozytywny wpływ na pracę mózgu, dlatego warto zadbać o optymizm i śmiech w swoim życiu;
 • mózg jest na tyle plastyczny, że w przypadku, gdy dany obszar mózgu jest uszkodzony, jego funkcje zostają przejęte przez inny obszar;
 • impuls nerwowy osiąga prędkość ok. 400 km/h;
 • za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadamy na nowy pomysł, w mózgu powstaje nowe połączenie nerwowe.

 

Źródło informacji:

https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/europejski-dzien-mozgu

https://rehabilitacjaopole.pl/europejski-dzien-mozgu/


Komunikaty firm