Jak dbać o ubranka dla noworodka

Chyba każda mama oczekująca dziecka lubi organizować wyprawkę i wybierać ubranka. Dostępne kroje, kolory i wzory są uciechą nie tyle dla dziecka, co zwłaszcza dla rodziców. Malutkie body, śliczne pajacyki podwyższają naszą radość oczekiwania na dziecko. Jednak piękny wygląd ubranek to nie wszystko. Powinny być one jeszcze przyjazne do skóry dziecka, a o to można zadbać podczas odpowiedniego prania i prasowania.

Pranie ubranek

Na półkach sklepowych mamy dostępnych sporo proszków i płynów do prania oznaczonych jako „bezpieczne dla dzieci”. Czym one się wyróżniają? Przede wszystkim nie posiadają fosforanów, wybielaczy ani intensywnych kompozycji zapachowych, które mogą mieć działania drażniące lub wywołujące alergię na skórze dziecka. Skóra noworodka nie posiada takiej warstwy ochronnej jak człowieka dorosłego, dlatego nie może być wystawiona na silne działanie detergentów. Najlepsze produkty są hipoalergiczne i posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka.

Można korzystać z delikatnych płatków mydlanych, jednak po zakończonym praniu warto skorzystać z jeszcze jednego płukania, aby mieć pewność, że zostały one całkowicie usunięte z tkaniny. Jeżeli na ubrankach znajdują się spore plamy, warto zabrudzone obszary najpierw zaprać ręcznie, a dopiero potem włożyć do pralki. Im wyższa temperatura prania, tym lepiej. Z drugiej strony nie może ona być zbyt wysoka, ponieważ ubranka mogą się kurczyć a przez to nie będą zdatne do użytku.

Prasowanie ubranek dla noworodków

Prasowanie ubranek jest równie ważne jak pranie, zwłaszcza gdy Twoje dziecko jest alergikiem. Wyprasowana tkanina jest znacznie milsza dla skóry i jej nie drapie. Co więcej, wysoka temperatura pozwala na zabicie do 99% bakterii i wirusów, które mogłyby osiąść na materiałach. Aby nie przypalić tkanin, zaleca się prasowanie bardziej generatorem pary niż żelazkiem. Dlaczego? Bo działanie generatora opiera się na użyciu gorącej pary, a nie gorącej stopy. Dzięki temu prasujesz i odświeżasz ubranka, nie niszcząc ich.

Jeżeli zastanawiasz się jaki generator pary kupić, to podpowiadamy że są urządzenia, które również posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka. Dobra stacja pary posiada znaczny wyrzut pary, tak aby mogła przeniknąć nawet przez kilka warstw tkaniny. Dzięki temu ubranko jest zdezynfekowane na wskroś, a Ty na cały proces poświęcasz mniej czasu. Wygładzone ubrania nie ocierają delikatnej skóry noworodka, a dają jej większy komfort. Co więcej, para nie ma zapachu, więc nie przekazuje go w głąb włókien. Nie używaj środków zapachowych, które można dodać do wody, to zbędne a wręcz niechciane. To ważne, bo nozdrza dziecka również nie będą podrażniane.