Policjanci z giżyckiej komendy spotkali się piątoklasistami w Szkole Podstawowej w Giżycku, aby uświadomić im, jaką odpowiedzialność mogą ponieść w przypadku popełnienia czynu karalnego. Rozmawiano także o hejcie oraz mowie nienawiści i idącymi za tym konsekwencjami.

Na zaproszenie pedagoga szkoły z uczniami klasy V policjanci przeprowadzili prelekcje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze z uczniami rozmawiali o odpowiedzialności karnej nieletnich, hejcie i mowie nienawiści.

Funkcjonariusze tłumaczyli uczniom, w jakich przypadkach muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi za swoje czyny i jaki to może być rodzaj kary. Mundurowi przekonywali zebranych, że nie warto wchodzić w konflikt z prawem w tak młodym wieku, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na ich przyszłość. Poruszono również temat agresji wśród młodzieży oraz wulgarnego i agresywnego zachowania na terenie szkoły w stosunku do innych uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły. Mowa była również o naruszaniu dóbr osobistych czy wykorzystywaniu wizerunku innych osób, co jest jednym z przejawów demoralizacji nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy ich ruch w Internecie pozostawia ślad, a sprawcę cyberprzemocy można namierzyć i pociągnąć do odpowiedzialności. Policjanci omówili także problem związany z mową nienawiści i wyjaśnili uczestnikom spotkania, jaka jest różnica między hejtem, a mową nienawiści.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Chętnie odpowiadali na pytania i z zainteresowaniem słuchali prelekcji.

  • na zdjęciu widoczna jest klasa, w której siedzą uczniowie, a policjanci prowadzą spotkanie/prelekcje
    spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej