W związku z wysoką temperaturą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Giżycku apelują, aby nigdy nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci oraz zwierząt. Podczas upału wnętrze pojazdu jest jak piekarnik! nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a będąca w środku osoba lub zwierzę, które nie mogą wezwać pomocy narażone są na utratę zdrowia, a nawet życia.

Wystarczy tylko chwila, aby doprowadzić do tragedii. Nigdy nie można zostawiać dziecka lub zwierzęcia samego w samochodzie, szczególnie w czasie upałów kiedy temperatura w nagrzanym aucie może sięgać nawet 60 stopni. Usprawiedliwieniem nie jest postawienie samochodu w cieniu, gdyż w tym przypadku temperatura wewnątrz pojazdu również jest bardzo wysoka, a brak dopływu świeżego powietrza może okazać się tragiczny. W ciągu kilku minut organizm dziecka pozostawionego w samochodzie przestaje normalnie funkcjonować, dlatego przed odejściem od samochodu zawsze należy sprawdzić czy nie zostawiliśmy wewnątrz np. śpiącego dziecka czy psa, dlatego że sami nie upomną się o zabranie ich ze sobą.

Każdy kto w upalny dzień zobaczy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie powinien zareagować. W przypadku gdy odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. na stacji benzynowej lub w osiedlowym sklepie) należy zrobić to niezwłocznie. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna nie jest możliwe należy od razu powiadomić służby ratunkowe w tym Policję. Podczas rozmowy telefonicznej ważne jest, aby uważnie słuchać oraz wykonywać polecenia dyspozytora numeru 112 lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie aby dla ratowania życia zbić szybę w samochodzie. Pozostanie na miejscu zdarzenia do przyjazdu służb pozwoli na szybkie wskazanie pojazdu, w którym wystąpiło zagrożenie.

Pamiętaj!!! Najważniejsze jest ludzkie życie.

  • na zdjęciu widnieje małe dziecko siedzące w foteliku, spocone, zamknięte w aucie.
    Nie zostawiaj dziecka w aucie!