Dowiedz się jak wybrać idealne miejsce na instalację paneli fotowoltaicznychPanele fotowoltaiczne to ostatni krzyk mody w wielu gospodarstwach domowych w naszym kraju. Nie jest to absolutnie niczym dziwnym – dzięki panelom słonecznym nasze koszty ponoszone na energię elektryczną mogą spaść, przy jednoczesnym niewielkim obciążeniu dla środowiska. Dzisiaj przyjrzymy się tematowi paneli nieco bardziej i odpowiemy na pytanie, jak wybrać najlepsze miejsce do zamontowania naszych paneli. Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie zainstalować panele, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty – zapraszamy do czytania!

Dlaczego popularność fotowoltaiki ciągle rośnie?

Panele słoneczne to jeden ze sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania naszych domów. Ich działanie jest możliwe dzięki słońcu, które padając na powierzchnię paneli, wywołuje w nich specjalną reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje prąd stały.

Po wytworzeniu prądu przez panele konieczna jest jeszcze jego zmiana na prąd zmienny, używany w sieci. Tym zadaniem zajmuje się inwerter, czyli centrala fotowoltaiczna, czuwająca nad całym procesem pozyskiwania prądu.

Dlaczego fotowoltaika w Polsce jest coraz bardziej popularna? Wynika to głównie z faktu, że pozwala ona na znaczne zmniejszenie comiesięcznych kosztów, oraz z tego, że produkcja prądu w ten sposób jest znacznie mniej szkodliwa dla środowiska, niż produkcja energii ze źródeł bardziej konwencjonalnych.

Czy panele słoneczne można zainstalować wszędzie?

Panele słoneczne możemy zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. To pierwsze rozwiązanie jest częściej spotykane, gdyż nie zabiera przestrzeni na naszym placu, jedynie gospodarując dach, który z oczywistych względów i tak nie jest przez nas używany. Jednakże umieszczenie paneli na gruncie ma swoje zalety i przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy nasz dach nie nadaje się pod instalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne muszą być położone w takim miejscu, gdzie będą mogły w pełni wykorzystać swoje możliwości, więc konieczne jest odpowiednie nachylenie i nasłonecznienie dachu. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr, to spadek dachu powinien mieć około 30-40 stopni, żeby fotowoltaika działała optymalnie.

Kwestia nasłonecznienia jest natomiast dosyć indywidualną sprawą w przypadku różnych dachów. Najlepszym sposobem na ocenienie nasłonecznienia dachu, będzie po prostu zgłoszenie się do firmy, która obsługuje instalacje fotowoltaiczne. Wykonywanie tej czynności samemu może przynieść więcej szkody niż pożytku, gdyż ustawienie paneli w nieodpowiedni dla nich sposób znacznie odbije się na ich skuteczności. Jeśli więc chcesz, żeby Twoja instalacja miała zapewniona odpowiednie warunki pracy – skonsultuj się ze specjalistami z tej dziedziny.