Policjanci z Warmii i Mazur również aktywnie uczestniczą w działaniach na wschodniej granicy naszego kraju, wykonując tam różne zadania. Na przykład z pomocą policjantom z Chełma ruszyli funkcjonariusze z giżyckiej drogówki, którzy wspierają kolegów i koleżanki w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, udrożnieniu dróg i utrzymaniu płynność ruchu. Pomogli też przy rozładunku darów dla uchodźców. Wszystkie ręce na pokład - pomagajmy!
Każda pomoc, każde wsparcie dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną jest teraz bardzo ważne. Od zapewnienia ukraińskim rodzinom bezpiecznego miejsca odpoczynku, poprzez zapewnienie najpotrzebniejszych rzeczy codziennego użytku. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie na drogach. Teraz wschodnia granica naszego państwa potrzebuje wielkiego wsparcia i zaangażowania wszystkich instytucji, organizacji i służb mundurowych. Jedni zapewniają bezpieczne miejsce, inni przynoszą jedzenie, a jeszcze inni ubrania czy zabawki dla dzieci.
Natomiast policjanci z giżyckiej drogówki wspierają swoich kolegów i koleżanki z jednostki policji w Chełmie, dbając o bezpieczeństwo na drogach ich udrożnieniu i utrzymaniu płynności ruchu tak, aby każdy dojechał do celu cały i zdrowy. W czasie służby na drodze nie odwracają wzroku, pomagają tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna. Pełniąc służbę przy przejściu granicznym w Dorohusku pomogli także w rozładowaniu darów dla uchodźców, które zostały przekazane przez francuskich żołnierzy.
Każdego dnia pomocą służą również dzielnicowi, którzy w swoim rejonie mają uchodźców, którzy znaleźli schronienie w powiecie. Podczas spotkań z Ukraińcami przestrzegają ich przed ewentualnymi zagrożeniami, z jakimi może się spotkać osoba będąca w trudnym położeniu życiowym, dodatkowo nieznająca języka. Tłumaczą jak bezpiecznie zorganizować transport do wybranego przez siebie docelowego miejsca. Zalecają, aby swoje plany konsultować z opiekunami placówek, w których obecnie mieszkają. Przestrzegają przed przyjmowaniem ryzykownych ofert pracy od niepewnych osób. Zalecają, aby utrzymywać stały kontakt z grupą, z którą dotarli do Polski. Policjanci ostrzegają także przed przekazywaniem obcym osobom, które nie reprezentują państwowych i samorządowych instytucji, oryginałów dokumentów i telefonów.
Spotkania mają na celu przede wszystkim ustrzec uchodźców przed ewentualnymi zagrożeniami z jakimi mogą się spotkać w trudnym dla nich czasie.