Od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych w ruchu drogowym. Mimo wysokich kwot obowiązujących za wybrane wykroczenia, niektórzy kierowcy nadal nie dostosowują prędkości do ograniczeń na drogach i muszą zapłacić mandaty już po dużo wyższych stawkach.

Szaleńcza jazda na złamanie karku, pod prąd, po chodniku, po przysłowiowych palcach przechodniów znajdujących się już na przejściu dla pieszych, jazda na tzw. „czołówkę”, dramatyczne potrącenia, ucieczki przed policjantami- to tylko, niektóre wybryki drogowych piratów, rejestrowane przez stróżów prawa. Dla drogowego bandytyzmu nie może być tolerancji- to maksyma, która przyświeca wszystkim policjantom. Zdarzenia, które rejestrują każdego dnia świadczą o braku rozwagi, niektórych kierowców i dziwią nawet najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Stąd ich stanowcza reakcja, której oczekuje przede wszystkim społeczeństwo- zwykli kierowcy, chcący mieć gwarancję, że z naprzeciwka nie będzie jechał drogowy pirat. Dotychczas policjanci mogli ukarać takiego pirata maksymalnym mandatem karnym wynoszącym 500 złotych. W zbiegu wykroczeń do 1000 złotych. Lub też skierować sprawę na drogę sądową, gdzie czekała ich maksymalna grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych.

Od 1 stycznia sytuacja ta ulegnie znacznej zmianie. To za sprawą rozporządzenia zmieniającego wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Po wejściu w życie tych przepisów policjanci mają proporcjonalne narzędzie do walki z drogowym piractwem.

Od początku roku w powiecie giżyckim od momentu zmiany przepisów już kilkunastu kierowców przekonało się, że nadmierna prędkość nie popłaca. O tym przekonał się kolejny kierowca jadący przez miejscowość Szczybały Giżyckie, droga krajowa numer 59. Kierowca skody został zatrzymany w środę (12.01.2022 r.) tuż przed godziną 15:00, a powodem kontroli była nadmierna prędkość w terenie zabudowanym. 21 – latek jechał z prędkością 104 km/h, dozwoloną prędkość przekroczył o 54 km/h. Młody kierowca stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy, otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych, a także na jego konto powędrowało 10 punktów karnych.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

 • do 30 km/h - do 400 zł

 • od 31 do 40 km/h - co najmniej 800 zł

 • o 41-50 km/h - 1000 zł

 • o 51-60 km/h - 1500 zł

 • o 61-70 km/h - 2000 zł

 • o 71 km/h i więcej - 2500 zł.

Trzeba też zwracać szczególną większą uwagę na osoby piesze, zwłaszcza, że mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa są naprawdę wysokie. 1500 zł – tyle zapłacimy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu lub na nie wchodzi. Tyle samo zapłacimy za wyprzedzanie na przejściu. Jeśli prowadząc auto, rozmawiamy przez telefon trzymając aparat przy uchu – zapłacimy 500 zł mandatu. Za co jeszcze?

 • 800 zł – za zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

 • 2000 zł – za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wskazują znaki drogowe.

 • 2500 zł – za brak zachowanej ostrożności w strefach zabudowanych, drogach publicznych, czy za spowodowanie zagrożenia przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

 • Za wyprzedzanie na zakazie – 1000 zł,

 • Za jazdę pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień – 1500 zł zamiast 1000 zł,

 • Wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd – 2000 zł,

 • Wzrosła maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych, policjant będzie mógł na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu zwiększy się do 6 tysięcy złotych;