Zmienna pogoda w ostatnim okresie utrudnia poruszanie się po drogach. Opady śniegu, marznące śnieg oraz zawieje powodują, że jest bardzo ślisko. Poruszając się pojazdami pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na jezdni, gdyż to właśnie tego typu naruszenia przepisów są najczęstszą przyczyną wypadków w okresie zimowym.

Zima to czas, gdy warunki pogodowe wymagają od kierowców szczególnej ostrożności i wzmożonej koncentracji. Opady śniegu i marznącego deszczu oraz zawieje sprawiają, że widoczność na drodze znacznie się pogarsza a droga hamowania wydłuża się. Śliska nawierzchnia powoduje zmniejszenie przyczepności kół samochodu.

Pamiętajmy!

Rozsądek przede wszystkim!, Obecna aura, padający śnieg lub deszcz, a także pojawiające się przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o wypadek.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.