Redaktor/edytor – opis zawodu

Redaktor to osoba w redakcji odpowiedzialna za przygotowywanie treści do publikacji prasowej i medialnej. Jego zadaniem jest opracowywanie artykułów na zadane tematy, z uwzględnieniem zasad warsztatowych dziennikarza, dbałości o wiarygodność, zgodność z faktami i aktualność przekazywanych informacji. Tematyka artykułów może być bardzo rozmaita – gospodarcze, finansowe, prawne, związane z ubezpieczeniami, inwestycjami, giełdą, biznesem, medycyną, ekologią, historią, polityką, kulturą, religią, nowoczesnymi technologiami i wiele, wiele innych. W zależności od profilu ideowego i branżowego, w którym działa redakcja. Redaktor, by sporządzić artykuł, musi zebrać odpowiednie informacje, dokonać researchu, a następnie gotowy tekst przesłać do korekcji i publikacji.

Redaktor/edytor – wymagania na stanowisko

Przyjmuje się, że fachowcy na stanowisku profesjonalnego redaktora powinni mieć wykształcenie wyższe dziennikarskie, polonistyczne, politologiczne czy filologiczne. W istocie, wielu pracodawców i reakcji takich właśnie redaktorów poszukuje. Nie oznacza to jednak, że sprawnie i ciekawie nie mogą pisać osoby wykształcone w innych kierunkach. Zwłaszcza jeśli zlecone mają pisanie tekstów specjalistycznych i branżowych – fachowa wiedza wtedy znacząco pomaga. Istotna w tej pracy jest doskonała znajomość ortografii, specyfiki języka polskiego (lub obcego, o ile w takowym się pisze), jego konwenansów. Dobre teksty wyróżniają się zwięzłym i ciekawym stylem, niekiedy poczuciem humoru, umiejętnym stosowaniem metafor czy związków frazeologicznym. To zajęcie dla osób obdarzonych lekkim piórem, umiejętnością pozyskiwania informacji, układania merytorycznych i poprawnych zdań oraz logicznego i rzetelnego ich przekazywania.

Redaktor/edytor – warunki pracy

Redaktor przeważnie pracuje w warunkach biurowych, w siedzibie redakcji lub w zaciszu własnego domu. Wiele tekstów pisać można bez potrzeby pracy stacjonarnej w siedzibie medium. Często praca nie ma charakteru stałego, regularnego i etatowego. Redaktor musi pamiętać o regularnych przerwach na odpoczynek wzroku czy rozluźnienie mięśni. Pozyskiwanie informacji czasami też wiąże się z wyruszeniem w podróż, dokonanie śledztwa, odbycie ulicznej sondy czy zwracania się z zapytaniem do instytucji.

Redaktor/edytor – zatrudnienie i zarobki

Pracę znaleźć można w redakcjach czasopism, stacjach radiowych czy telewizyjnych. A także w serwisach internetowych, zwłaszcza tych ogólnopolskich, branżowych lub elitarnych. To bardzo wdzięczny zawód dla freelancerow i osób łączących różne formy pracy i zarobkowania. Średnie zarobki redaktorów w Polsce, uwzględniając różne formy zatrudnienia i awansu zawodowego, wynoszą 2000 – 8000 zł brutto.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-redaktorem-wydania/