Bezpieczna jazda autem. O czym należy pamiętać?

Statystyki drogowe o liczbie wypadków i kolizji to ogromna liczba ludzkich tragedii. Wielu z nich można by uniknąć, dbając o bezpieczeństwo na drogach za każdym razem, gdy ruszamy w trasę. Podstawą jest oczywiście trzeźwy i skupiony kierowca, ale duże znaczenie ma również stan pojazdu i wprowadzenie kilku kluczowych zasad. Jak zadbać o bezpieczną podróż? Podpowiada sklep internetowy z oponami https://noweopony.pl/opony/goodyear

Właściwe ogumienie

Dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi ważny jest wybór odpowiedniego ogumienia do samochodu, które powinno być dopasowane rozmiarem, stylem jazdy oraz porą roku. Tak więc na zimę niezbędne są opony zimowe, a latem letnie. Różnią się one technologią wykonania, dzięki czemu zapewniają dobrą przyczepność i stabilny tor jazdy w określonych warunkach atmosferycznych. Przekłada się to na długość drogi hamowania, stabilną jazdę na zakrętach oraz prawidłowe działanie układów wspomagania kierowcy. Opony powinny mieć odpowiednio głęboki bieżnik i być w dobrym stanie, a więc bez żadnych uszkodzeń. Należy również pamiętać, że opony nadają się do użytku maksymalnie przez 5 lat, nawet jeśli są w dobrym stanie.

Pasy bezpieczeństwa

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być pierwszą czynnością wykonaną po zajęciu miejsca w aucie. Nie ma znaczenia, czy podróż będzie trwała kilka godzin, czy kilka minut. Wszystkie statystyki i testy wskazują, że to właśnie zapięte pasy znacząco zwiększają szansę na przeżycie w czasie wypadku. Oczywiście dzieci, które mają mniej niż 140 cm, powinny jeździć w foteliku samochodowym (a nie podstawce). W przeciwnym wypadku pas będzie przebiegał na wysokości głowy lub szyi dziecka, powodując jeszcze większe urazy. Dodatkowo fotelik samochodowy ochrania dziecko z boku i z tyłu. Ważne, aby fotelik był dobrze przypięty pasami samochodowymi, a dziecko pasami z fotelika, gdyż tylko to zapewnia bezpieczeństwo. Fotelik należy dobierać do wzrostu i masy ciała dziecka, lepiej nie kupować też fotelików używanych, chyba że mamy pewność, że nie brał on udziału w żadnym wypadku. Wynika to z faktu, że fotelik po wypadku może mieć uszkodzoną konstrukcję (nawet jeśli tego nie widać) i nie będzie spełniał swojej funkcji.

Kontrola płynów eksploatacyjnych

Podstawą przed każdą dłuższą podróżą powinno być sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowe, płynu hamulcowego, płynu do chłodnicy i płynu do spryskiwaczy. Kierowcy zazwyczaj bagatelizują ten ostatni, tymczasem nagłe zachlapanie przedniej szyby lub zamazanie jej błotem pośniegowym może znacząco ograniczyć widoczność, co niestety często kończy się tragicznie. Należy również pamiętać, aby płyn do spryskiwaczy dopasowywać do pory roku.

Regularne przeglądy techniczne i naprawy

Jedną z najważniejszych kwestii są regularne kontrole techniczne auta oraz naprawy. Warto sprawdzać ogólny stan pojazdu, ciśnienie w oponach, a czasem również wyłączyć radio i posłuchać pracy silnika. Wszystkie niepokojące dźwięki lub uszkodzenia najlepiej od razu sprawdzić u mechanika. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której usterka się powiększa, powodując wzrost kosztów naprawy lub całkowite zatrzymanie pojazdu na drodze i konieczność holowania. Dodatkowo dobrze jest przynajmniej raz w roku odstawić auto do zaufanego mechanika, który wymieni olej, ewentualnie filtry oraz sprawdzi najważniejsze części np. z układu hamulcowego. Taki przegląd najlepiej robić przed dłuższą podróżą.