Kiedy warto wykonać badania profilaktyczne

Kluczowym powodem badań profilaktycznych jest wczesne wykrycie potencjalnej choroby i podjęcie odpowiednich działań, zanim zwalczenie choroby może okazać się zbyt trudne. Rodzaje chorób, które można wykryć za pomocą badań profilaktycznych to między innymi rak, nadciśnienie, cukrzyca itp. Prywatna placówka medyczna Szpital Dworska zajmuje się diagnostyką oraz oferuje kompleksową pomoc medyczną.

Kiedy lekarz kieruje na badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne są bardzo przydatne we wczesnym wykrywaniu, ponieważ nie skupiają się tylko na objawach. Pozwalają wskazać również wszelkie inne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do choroby w przyszłości. Warto jednakże mieć świadomość tego, że specjalistyczne badania lekarskie kosztują jednostkę medyczną dużo pieniędzy i czasu pracy laborantów i innych specjalistów wykonujących badania. Nic dziwnego, że przed wystawieniem skierowania lekarz upewnia się, że sugerowane przez pacjenta badania są niezbędne do diagnozy lub leczenia. Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre schorzenia mogą być trudne do zdiagnozowania bez dokładnego zrozumienia historii choroby. Dlatego należy mieć świadomość tego, że przed wykonaniem badań przekazać w miarę możliwości pełny obraz tego jak rozwijały się objawy i czy w rodzinie występowało ryzyko pewnych chorób.

Zalecane wykonanie badań

Zaleca się wykonanie testu pod kątem chorób przewlekłych i stanów, gdy wiesz, że jesteś na nie bardziej narażony, na przykład jeśli masz historię choroby w rodzinie lub jeśli Twój styl życia naraża Cię na takie ryzyko. Nie w każdym przypadku warto poddawać się badaniom na choroby i stany chorobowe przewlekłe, ponieważ może to prowadzić do fałszywie dodatnich wyników. Fałszywe wyniki powodują niepotrzebne zmartwienie i stres osoby testowej, co w konsekwencji może prowadzić do większej szansy na rozwój innych problemów zdrowotnych (takich jak depresja lub różnego rodzaju lęki).