Nadmierna prędkość, pośpiech, alkohol. Te ryzykowne i niebezpieczne zachowania na drodze, często prowadzą do zdarzeń drogowych, w których ginął dzieci i dorośli. Na drogach powiatu giżyckiego praktycznie co dziennie dochodzi do kolizji drogowych. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Biorąc pod uwagę ostatnie dni, policjanci giżyckiej drogówki praktycznie każdego dnia pracują na miejscu zdarzenia drogowego. W ostatnim czasie licząc od 16 lipca br na drogach powiatu doszło do 20 kolizji i 1 wypadku z udziałem motocyklisty. Funkcjonariusze zatrzymali również 2 prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Pierwszy z kierowców jechał nissanem, dozwoloną prędkość przekroczył o 64 km/h, natomiast drugi z kierowców jechał skodą, który przekroczył dozwoloną prędkość o 59 km/h. Kierowcy również otrzymali mandaty i punkty karne.

Natomiast niebezpieczne zdarzenia na drodze miały miejsce w miejscowości Guty gm. Giżycko oraz na trasie Giżycko-Wilkasy. W m. Guty doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. Jak ustalili wstępnie policjanci, 54-letni kierujący motocyklem m-ki harley davidson na prostym odcinku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na prawe pobocze, a następnie wjechał do przydrożnego rowu i się przewrócił. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Ełku, gdzie została pobrana krew do badania. Kierowca doznał złamań obojczyka, żeber i podudzia.

Kolejne niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w Wilkasach na ul. Olsztyńskiej, gdzie kierowca bmw nie zachował należytej ostrożności od poprzedzającego go pojazdu i najechał na jego tył, a ten w wyniku odrzutu uderzył w kolejne auto. Kierowcy nie odnieśli obrażeń, ale sprawca tego zdarzenia 43-letni kierowca bmw wykazał się całkowitym brakiem wyobraźni, ponieważ kierował autem będąc pod wpływem alkoholu. Z uwagi na odmowę poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie od kierowcy pobrano krew do badania.

Dwa kolejne zdarzenia miały miejsce na drodze krajowej nr 59 – trasa Giżycko-Wilkasy. W tych zdarzeniach uczestniczyły auta osobowe i ciężarowe. W pierwszym zdarzeniu kierowca osobowego fiata jadąc w kierunku m. Wilkasy w pewnym momencie sięgnął po telefon, w wyniku czego stracił kontrolę nad autem, zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się bocznie z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym. Kierowcy byli trzeźwi, nie odnieśli obrażeń. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych, otrzymał również punkty karne. Drugie zdarzenie miało miejsce wczoraj (21.07.2021 r.). W tym zdarzeniu drogowym kierowca renaulta wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu tirowi – doszło do zderzenia pojazdów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, kierowcy byli trzeźwi. Sprawca zdarzenia, kierowca renaulta został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych na jego konto trafiły również punkty karne.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie rozwagi i ostrożności na drogach.

Ostrzegamy przed zbytnim pośpiechem „za kółkiem”. W niektórych przypadkach, wystarczy chwila nieuwagi i dochodzi do kolizji lub wypadków drogowych. Należy respektować obowiązujące przepisy, oraz dostosowywać prędkość jazdy do warunków panujących na drodze oraz do natężenia ruchu.