Wakacyjny czas w pełni, zapewne część z nas wybierze się w podróż i na letni wypoczynek. Jak każdego dnia nad bezpieczeństwem w regionie czuwają giżyccy policjanci. Wszystko po to, by każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Bądźmy rozsądni za kierownicą oraz wszędzie tam, gdzie będziemy korzystać z wypoczynku.

W trakcie wakacji możemy zaobserwować zwiększony ruch na naszych drogach oraz większą ilość wypoczywających osób. Część z nas spędza ten czas w domu, a inni wybierają się w podróż. Ale pamiętajmy przy tym wszystkim o wciąż obowiązujących obostrzeniach. W trasie - robiąc zakupy na przykład na stacji paliw - pamiętajmy o zakładaniu maseczki. Z kolei w miejscu wypoczynku, czy tam gdzie mogą gromadzić się osoby, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu.

Policjanci szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jako użytkownicy dróg pamiętajmy o nowych przepisach związanych z ruchem pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Zwróćmy również uwagę na innych, niechronionych użytkowników dróg - rowerzystów i osoby poruszające się na hulajnogach. Ładna pogoda sprzyja tego typu aktywnościom.

Pamiętajmy o tym, że prognozy pogody przewidują letnie burze i silne opady deszczu. Dlatego też jako kierowcy na drogach zachowajmy wzmożoną czujność i uwagę. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);

  • przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;

  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;

  • pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpiecz swojego mieszkania i domu:

  • dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,

  • poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

  • nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.