Czy wciąż warto kupić płytę gazową? Sprawdzamy!

Płyty gazowe są rozwiązaniem, które nadal z powodzeniem funkcjonuje w bardzo wielu domach. Gotowanie na gazie cieszy się dużą popularnością. Nie brakuje fanów tego, klasycznego sposobu przyrządzania posiłków. Czy remontując kuchnię, warto nadal kupić płytę gazową? Jakie są jej zalety?

Indukcja vs płyta gazowa

Niewątpliwie współcześnie największą popularnością cieszą płyty indukcyjne, jednak nie zawsze mamy możliwość ich montażu - może to wymagać renowacji całej instalacji elektrycznej w domu lub w mieszkaniu, co wiąże się z dużym kosztem, a także ogromnym zasięgiem prac remontowych. 

Niektórzy nadal wolą tradycyjną płytę gazową od indukcji, ze względu na to, że nie chcą się uzależniać od jednego dostawcy, a w razie awarii prądu mają możliwość skorzystania z innego źródła energii, czyli właśnie gazu. Część osób woli przyrządzać potrawy na gazie, do indukcji trzeba przywyknąć. Jak zauważa serwis Cododomu.pl, gotując na takim urządzeniu, trzeba mocno zmienić swoje przyzwyczajenia. Nawet czas przygotowania posiłku może być inny niż na tradycyjnej kuchence gazowe. Zmiana kuchni na indukcję wymaga także całkowitej wymiany garnków czy patelni, na takie, które są do niej przystosowane.

Płyta gazowa to przede wszystkim świetny wygląd

Producenci płyt gazowych poszli z duchem czasu i unowocześnili ich design. Nowoczesne płyty gazowe nie mają widocznych palników. Potocznie nazywa się je płytami. Palniki schowane są jakby pod taflą szkła. W ten sposób płytę można szybko i bezproblemowo wyczyścić, tak samo, jak proste płyty elektryczne, czy indukcyjne. Do tego osoby niespecjalizujące się w tym zakresie na pierwszy rzut oka nie rozróżnią płyt przez wygląd. Gotowanie na gazie także więc może przyjąć nowoczesną, estetyczną formę.

Ceny i zużycie - płyta gazowa

Nie da się ukryć, że gaz jest jednym z tańszych paliw. Oczywiście w nowoczesnych domach pasywnych, które pozyskują zieloną energię przy pomocy paneli słonecznych, nie będzie tańszego paliwa niż wytworzony przy ich pomocy prąd, ale takich posesji wciąż jest w Polsce niewiele. W zdecydowanej większości przypadków gaz będzie więc po prostu tańszy od energii elektrycznej, a więc i bardziej opłacalny.

Płyty gazowe XXI wieku

Nowe technologie są wdrażane także w tradycyjnych rozwiązaniach. Kuchnie gazowe, nawet te, których planiki są na wierzchu, mają atrakcyjny design.  Zastosowano w nich wiele naprawdę ciekawych technologii, które mają skrócić czas gotowania, dodatkowo sprawiając, że ten sposób przyrządzania potraw, będzie jeszcze bardziej ekonomiczny. Zastosowanie podwójnej korony w palnikach, czy palniki o nietypowym kształcie np. eliptyczne, pozwalają na gotowanie w dużych garnkach.

Zdecydowanie warto inwestować w najnowsze rozwiązania technologiczne. Wprowadzenie zmian w domu, które zwiększą jego energooszczędność – np. montaż paneli słonecznych znacznie obniża koszty utrzymania domu, dodatkowo jest też dobre dla środowiska. 

W takiej sytuacji bezsprzecznie warto zastąpić dotychczas używane sprzęty ich nowocześniejszymi odpowiednikami. Jeżeli jednak na co dzień korzystamy zwłaszcza z gazu i nie planujemy generalnego remontu, który ma uczynić nasz dom pasywnym, to z powodzeniem można wybrać estetyczną, nowoczesną płytę gazową.