Dobra pogoda sprzyja rowerzystom. Niestety wielu z nich decyduje się na jazdę jednośladem pod wpływem alkoholu. Policjanci przypominają, rowerzysta jak każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegać przepisów kodeksu drogowego.

Całkowity brak wyobraźni kieruje tymi, którzy po wypiciu alkoholu wsiadają za kierownicę pojazdów lub na rower. Czyniąc tak, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie wynikają z takiego zachowania. Jeżdżą slalomem, bez świateł, ale za to niestety z promilami.

Mimo wielu policyjnych apeli do kierowców i rowerzystów, funkcjonariusze nadal zatrzymują nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Każda osoba siadająca za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stanowi zagrożenie dla siebie oraz dla życia i zdrowia innych użytkowników drogi.

Podczas minionego weekendu giżyccy policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych rowerzystów oraz jednego nietrzeźwego kierowcę, który jechał ciągnikiem rolniczym. Jako pierwszy w sobotę (17.04.2021r.) kilka minut po godzinie 18:00 w miejscowości Kąp został zatrzymany do kontroli 41-letni rowerzysta. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad 3 promile alkoholu. Kolejni rowerzyści zostali zatrzymani w niedzielę (18.04.2021r.). W godzinach popołudniowych w Giżycku na ul. Wojska Polskiego dwóch rowerzystów odważyło się wsiąść na rower i jechać nim będąc w stanie nietrzeźwości. 60-latek miał blisko 3 promile alkoholu, a 58-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu. Jeszcze inny rowerzysta został zatrzymany do kontroli w miejscowości Konopki Wielkie. Rowerzysta miał blisko 0,5 promila alkoholu. Natomiast w miejscowości Grądzkie gm. Wydminy do kontroli drogowej został zatrzymany kierowca ciągnika rolniczego. 55-latek miał blisko 2 promile alkoholu. Wszyscy rowerzyści otrzymali mandaty, a sami trafili pod opiekę rodziny. Natomiast kierowca ciągnika rolniczego, który dopuścił się przestępstwa odpowie za swoje zachowanie przed sądem.