Przed nami weekend i sprawdzian z odpowiedzialności dla mieszkańców powiatu giżyckiego. Dla nas to z kolei czas wytężonej służby. Nasze patrole wspierane przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, WOT- u i Straży Miejskiej sprawdzać będą zdyscyplinowanie mieszkańców. W przypadku łamania obowiązujących przepisów będzie z naszej strony zdecydowana reakcja.

Patrole piesze i zmotoryzowane, posterunki stałe, wspólne patrole z innymi służbami, obserwacja terenów zielonych i miejsc atrakcyjnych pod względem wypoczynku, komunikaty z radiowozów - tak będzie wyglądał najbliższy weekend. Dla nas to kolejne służby wypełnione nowymi zadaniami w trosce o zdrowie ludzkie. Dla mieszkańców naszego powiatu to z kolei kolejny sprawdzian z odpowiedniości, rozsądku, dbałości o drugiego człowieka.

Mundurowi sprawdzać będą cel wyjścia, czy wyjazdu z domu oraz to, czy piesi oraz kierowcy stosują się do nowych nakazów bezpieczeństwa. W dalszym ciągu będziemy przypominać o zasadach jakimi powinniśmy się wszyscy kierować w trosce o nasze zdrowie.

Przypominamy ograniczenia dotyczą m.in.:

Zakazu wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakazu korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

2 metry to minimalna odległość między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+. W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Ponadto ograniczenia dotyczą: zawieszenia rehabilitacji, zamknięcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich, automatycznej kwarantanny dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.), zamknięcia hoteli i innych miejsc noclegowych, ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów. Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie.

Za złamanie przepisów związanych z epidemią grozi kara grzywny od 5 do 30 tys. zł.

Szczegółowe informacje o obostrzeniach wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii są dostępne na stronie:https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki