Dzielnicowi podczas swoich codziennych zadań służbowych sprawdzają także miejsca, w których mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy. Kontrolują opuszczone budynki, tereny ogródków działkowych, dworców. Udzielają pomocy i informacji wszystkim osobom, które są często pozbawione środków do życia i miejsca, gdzie mogą schronić się przed działaniem niskich temperatur oraz zjeść ciepły posiłek.

Trwający okres jesienno – zimowy to czas, w którym temperatura może spadać poniżej zera, a zwłaszcza w porze nocnej. Jest to ogromne zagrożenie dla osób potrzebujących, które nie mają schronienia ani żadnych środków do życia. Problem może dotyczyć również osób nieporadnych życiowo, starszych, schorowanych lub mieszkających samotnie. Aby zapobiec ewentualnym tragediom, dzielnicowi w trakcie wykonywanych zadań służbowych kontrolują opuszczone budynki, ogródki działkowe, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie i potrzebujące pomocy.

Realizując swoje ustawowe obowiązki, Policja pomaga osobom szczególnie narażonym na skutki niskich temperatur powietrza. Pamiętajmy, że również naszym obowiązkiem jest troska o życie drugiego człowieka, dlatego nigdy nie przechodźmy obojętnie obok osoby potrzebującej, która śpi na ławce w parku czy wydaje się nam być po prostu pijana. Zwracajmy uwagę na osoby nieporadne, koczujące w pustostanach, samotnie mieszkające. Czasami tylko jeden telefon może komuś uratować życie. Policja przypomina, że zgłoszeń możemy dokonywać nawet w sposób anonimowy.

Wystarczy zadzwonić na nr alarmowy 112 lub od razu powiadomić pogotowie ratunkowe pod nr 999.

Pamiętajmy, że nasze zainteresowanie drugim człowiekiem może uratować mu życie. Nie bądźmy obojętni.