Kondensatory elektrolityczne co warto o nich wiedzieć?

W niemal każdym urządzeniu elektronicznym znajduje się kondensator, czyli element pasywny, który w zależności od miejsca zamontowania może pełnić szereg różnych funkcji. Popularne kondensatory elektrolityczne służą najczęściej ograniczeniu zakłóceń i wahań napięcia w zasilaczach i stabilizatorach. Ich cechą charakterystyczną jest duża pojemność, czego przykładem jest kondensator 1000uf. Dostępne są jednak także modele o większej i mniejszej pojemności oraz różnym poziomie napięcia.
Jak zbudowany jest kondensator elektrolityczny?
Kondensatory to niewielkie urządzenia elektroniczne, które zbudowane są z dwóch przewodników (tzw. okładek) rozdzielonych dielektrykiem, czyli materiałem, w którym bardzo słabo przewodzony jest prąd elektryczny. Przewodniki oraz dielektryk umieszczone są w aluminiowej obudowie, który jest uszczelniony przy pomocy gumowego korka. W kondensatorach elektrolitycznych dielektrykiem jest najczęściej cienka warstwa tlenku glinu, tantalu lub niobu. Z kolei funkcję jednej z elektrod pełni ciekły elektrolit, dzięki czemu ten rodzaj kondensatorów może mieć znacznie większą pojemność niż jego zwykłe odpowiedniki (druga elektroda jest metalowa). Jednym z najpopularniejszych jest kondensator 1000uf, ale zakres dostępnych pojemności jest bardzo szeroki w hurtowni Micros obejmuje on urządzenia od 0,47uf do 6800uf.
Zasada działania kondensatora
Sposób działania kondensatorów jest trochę podobny do działania akumulatorów po podłączeniu ich do zasilanego urządzenia ładunki o odpowiednich znakach gromadzą się na odpowiednich przewodnikach, a po odłączeniu rozładowują. W przypadku kondensatorów elektrolitycznych, które mają charakter biegunowy, niezwykle ważne jest podłączenie końcówek do właściwego potencjału. Odwrotne napięcie powoduje wytwarzanie się dużej ilości gazów, które mogą rozsadzić obudowę kondensatora. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego napięcie (V), aby było one dopasowane do napięcia przewidzianego w danym układzie. W hurtowni Micros popularny kondensator 1000uf można dostać w wariancie 10V, 16V, 25V, 35V, 50V, 63V oraz 100V.
Ponieważ kondensatory elektrolityczne mają dużą pojemność i jednocześnie niewielkie rozmiary, doskonale nadają się do filtracji zasilania w zasilaczach oraz urządzeniach pełniących funkcje stabilizatorów napięcia. Kupując urządzenie, należy właściwie dopasować jego parametry dotyczące pojemności i napięcia, ale także zwrócić uwagę na jakość oraz technologię wykonania. Najlepsi dostawcy proponują kondensatory o sprawdzonej i bezawaryjnej konstrukcji, a także w różnych wariantach do wyboru m.in. polimerowe, THT, czy SMD.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski