Malowanie drewna na zewnątrz należy zacząć od określenia naszego budżetu. Na rynku można zakupić tańsze farby do drewna, które będą spełniać nasze oczekiwania, ale czy przetrwają próbę czasu? Warto zwrócić uwagę na znanych producentów, wśród których przykładem może być beckers do drewna. Firma działa na rynku od długiego czasu oferując wysokiej jakości farby do drewna, kolory ich farb również robią wrażenie, szczególnie jeśli popatrzymy na wybór odcieni do kolorów podstawowych. Jeśli oprócz jakości zależy nam na ochronie środowiska naturalnego to warto dopłacić i kupić farbę ekologiczną do drewna. Ten typ farby do malowania drewna różni się od innych tym, że nie wydziela tak dużo nieprzyjemnych zapachów, a tym samym ma w swoim składzie jedynie przyjazne środowisku składniki. Odpowiedź na pytanie - czym malować drewno na zewnątrz nie będzie z pewnością łatwa.

Dobra farba do drewna powinna mieć swoje uniwersalne cechy niezależnie od spektrum zastosowania. Na pewno farba do malowania drewna na zewnątrz musi być długowieczna, aby proces malowania nie był konieczny do częstego powtarzania, musi być też odporna na uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku farby do parkietu jest szczególnie istotne. Ważna jest także odporność na promieniowanie UV, niezależnie od tego czy używamy farby do drewna na zewnątrz czy farby do malowania mebli w pomieszczeniu. Farby zewnętrzne do drewna muszą być stworzone na bazie wosków i olejów, aby były w pełni skuteczne. Drewno jest elastyczne i dlatego tak ważne jest, aby farba była preparatem, który głęboko wnika w drobne niedoskonałości i otwory w drewnie. Najlepsza farba do drewna to taka, która wypełnia te szczeliny bez konieczności ponawiania malowania. Farby do malowania drewna na zewnątrz mają zwykle na opakowaniu zamieszczoną informację odnośnie gwarancji jaką daje producent na jej właściwości ochronne, należy na to zwrócić szczególną uwagę, bo nie każda farba do malowania drewna będzie tak samo skuteczna do mebli, które na stałe są wystawione na zmienne warunki pogodowe. Farby do drewna zewnętrzne chronią przed biodegradacją, czyli naturalnym rozkładem drewna i to na taką wartość ochronną powinniśmy zwracać uwagę wybierając właściwą dla nas farbę.

Jaka farba do malowania na zewnątrz?

W kwestii koloru bezsprzecznie biała farba do drewna wiedzie prym. Jest to w pewnym sensie uniwersalnego koloru farba do drewna, która jest ponadczasowa. Niezależnie od zmieniających się trendów na kolorowe farby do drewna to właśnie biala farba do drewna jest wybierana najczęściej przez klientów w sklepie. Warto wiedzieć, że farba do drewna biała jest nieznacznie droższa od farb kolorowych, szczególnie te posiadające duży indeks białości, a już wyjątkowo droga może być farba biała do drewna zawierająca biel tytanową – tego rodzaju farby w minimalnym stopniu żółkną z czasem, więc szczególnie dobrze sprawdzają się do malowania drewna na zewnątrz. Złota farba do drewna powinna być używana z umiarem i raczej do malowania ozdobnych fragmentów drewnianych mebli niż do całościowego nałożenia na cały obiekt. Jeśli meble nie posiadają skaz to warto rozważyć zastosowanie transparentnej farby do drewna, pozwoli to zachować naturalny wygląd drewnianych mebli, płotków itp. Szara farba do drewna jest ciekawym wyborem jeśli kolor bieli nie pasuje nam do urządzonego ogrodu, ale warto zwrócić uwagę, aby była to matowa farba do drewna, ponieważ błyszczące elementy mebli ogrodowych mogą robić złe wrażenie. Farba do drewna i kolory mogą przyprawić o zawrót głowy, ponieważ oprócz barw podstawowych dostaniemy do wyboru jeszcze jej odcienie, dlatego czasem lepiej skonsultować wybór ze sprzedawcą przed ostatecznym zakupem.