III Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości

Okazją do rozmów oraz dyskusji związanych z rozwojem regionu był III Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości, który odbył się w Olsztynie.

W kongresie wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy, lokalni animatorzy kultury i biznesu, społecznicy.

Tegoroczne wydarzenie podzielone było na dwa bloki związane z panelami dyskusyjnymi oraz rozwojem zawodowym i osobistym. Uczestnicy panelu dyskusyjnego debatowali nad przyszłością oraz dbałością o środowisko. Głównym tematem były alternatywne źródła energii. Przybliżone zostały możliwości wynikające z robotyzacji procesów, aby przedsiębiorstwa rozwijały się z duchem czasu, zwiększały produkcję i własną konkurencyjność. Nie zabraknie również tematów dotyczących HR, wspierania i rozwoju przedsiębiorczości.

- Dbałość o środowisko, promocja nowoczesnych technologii, zwiększanie konkurencyjności firm, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i kapitału ludzkiego to jest właśnie przyszłość Warmii i Mazur – mówił podczas konferencji marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Otwarta debata publiczna o przyszłości, o najważniejszych problemach jest jedyną drogą do wypracowania sposobu ich rozwiązywania.

Doświadczeniem podzielili się natomiast znani motywatorzy i eksperci z całej Polski.

Swoją obecnością zaszczycił gości Elmar Brok, członek Parlamentu Europejskiego, który może pochwalić się najdłuższym stażem w europarlamencie, gdzie pracuje od 1980 roku.

Podczas wydarzenia wręczono również nagrody i wyróżnienia. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymali: Agnieszka Górska (rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie), Jarosław Goszczycki (właściciel piekarni Tyrolska), Władysław Kapusta (kierownika Stacji Dydaktyczno-Badawczej z siedzibą w Bałdach), Tadeusz Kobus (wiceprezes ds. ekonomicznych w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie), Stanisław Szczepkowski (prezes Grupy Stalmot Spółka Akcyjna w Olsztynie), Rafał Szczepański (prezesa Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Plusk, Południowej Warmii i Galindii Zachodniej oraz wiceprezes Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie), Małgorzata Wasilenko (dyrektor Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli) oraz Zbigniew Włodkowski (burmistrz Orzysza).

III Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości to doskonała okazja do wręczenia wyróżnień firmom z Warmii i Mazur, które mają największy wpływ na rozwój regionu. W klasyfikacji „Liderzy Innowacji 2019” (marki szczególnie wykorzystujące nowe technologie i realizujące innowacyjne projekty) nagrody otrzymały: Browar Kormoran Sp. z o.o., Dekorglass Działdowo S.A., Expo Mazury S.A., PPHU PATREX IRENEUSZ SOWA, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Z kolei „Filary Gospodarki 2019” to kategoria, w której zostały wyróżnione firmy z Warmii i Mazur (marki będące liderami w zakresie przychodów, zatrudnienia, pozyskiwania środków unijnych oraz będące największymi eksporterami w województwie): AdamS Sp. Z o.o. Sp. K, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, IKEA Industry Poland Sp. Z o.o. Oddział w Lubawie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku, SERWISTAL Sp. Z o.o., Zakład Urządzeń Technicznych UNIMASZ Sp. z o. o.

Poznaliśmy także laureatów tegorocznego plebiscytu „Gazety Olsztyńskiej:” i „Dziennika Elbląskiego” – Inwestycje Roku 2018. W kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu laureatem nagrody została firma EGGER Biskupiec. W kategorii „Inwestycja przyjazna rodzinie i mieszkańcom” nagrodę odebrał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Z kolei w kategorii „Inwestycja przyjazna środowisku” zwyciężyła firma Total-Eko Organizacja Odzysku Opakowań SA.

Kapituła Grupy WM przyznała jeszcze dwie statuetki specjalne - nagrody odebrali przedstawiciele miasta Kętrzyn za Invest in Kętrzyn oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Grupa WM.