Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Giżycko

Pijanego kierowcę z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymał dzielnicowy Posterunku Policji w Wydminach będący po służbie. Stróż prawa zauważył wsiadającego do samochodu nietrzeźwego mężczyznę i uniemożliwił mu jazdę. Okazało, że 47-latek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Giżyccy policjanci w dniu wczorajszym brali także udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych pn. „Alkohol i narkotyki”.

Policjantem jest się przez całą dobę. To nie praca, a służba - każdy, kto decyduje się na wstąpienie w szeregi Policji doskonale o tym wie. Funkcjonariusze również w czasie wolnym od służby reagują w przypadku, gdy łamane jest prawo. Tym razem w dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych dzielnicowy Posterunku Policji Wydminy w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierowcę.

Funkcjonariusz podejrzewając, że mężczyzna mógł być nietrzeźwy, szybko podbiegł do auta i udaremnił mu dalszą jazdę. Mężczyzna wsiadł do auta, zapalił silnik i próbował odjechać, jednak policjant nie pozwolił mu oddalić się z miejsca. Zabrał mu kluczyki i wezwał miejscowych policjantów.

Przybyli na miejsce mundurowi zbadali stan trzeźwości kierującego. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz za jazdę na podwójnym gazie oraz za złamanie sądowego zakazu odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


Giżyccy policjanci w dniu wczorajszym brali także udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych pn. „Alkohol i narkotyki”. Akcja ukierunkowana była na wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” było badanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

W trakcie realizacji działań giżyccy policjanci przebadali 260 kierujących. Podczas akcji zatrzymali trzech kierujących pod działaniem alkoholu.

Za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego odpowie kierujący samochodem ciężarowym Ford Transit. 36-letni kierowca miał 0,7 promila. Pozostali kierowcy odpowiedzą za jazdę po spożyciu alkoholu czyli z art. 87 kodeksu wykroczeń. 44 – letni kierujący samochodem osobowym marki Peugeot mieszkaniec m. Wilkasy gm. Giżycko miał 0,22 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejny kierujący 40-letni mieszkaniec Giżycka miał 0,11 mg/l.

Kierującym zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

 

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.

Pamiętaj:

  • Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.;

  • Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji;

  • Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliwij mu dalszą jazdę.