Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Giżycko

Jutro rozpoczynamy działania „Bezpieczny sierpień 2018”. Przez trzy kolejne dni policjanci drogówki będą dbać o bezpieczeństwo na drogach Warmii i Mazur. Na co zwrócą uwagę?

Najbliższa środa – 15 sierpnia -  to kolejny w tym roku dzień ustawowo wolny od pracy. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że w tym czasie wzrasta ruch na drogach naszego turystycznego regionu. Policjanci ruchu drogowego co roku w tym okresie prowadzą wzmożone działania prewencyjno - kontrolne. W tym roku przez trzy dni poprowadzą działania „ Bezpieczny sierpień 2018” .

14 sierpnia - Start

Od wtorku na drogach naszego regionu pojawi się więcej patroli drogówki. Głównym zadaniem policjantów będzie zapewnienie płynności ruchu pojazdów, zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą pojawić się korki. Funkcjonariusze będą reagować na wykroczenia w ruchu drogowym. Szczególną uwagę poświęcą wykroczeniom popełnianym względem niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwrócą uwagę na używanie pasów bezpieczeństwa oraz sprawdzą stan trzeźwości kierujących. Podczas działań będą kontrolować także stan techniczny aut. W związku z tym, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze wciąż stanowi główną przyczynę wszystkich wypadków na Warmii i Mazurach policjanci poprowadzą kaskadowe pomiary prędkości.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że policjanci ruchu drogowego prowadzą kontrole na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takich kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Dzięki temu policjanci mogą skuteczniej zahamować zapędy kierowców, którzy nie respektują limitów dopuszczalnej prędkości.

15 sierpnia - Nie zwalniamy tempa

Kolejnym dniem policyjnych działań będzie środa. Oprócz zadań realizowanych w ramach akcji „Bezpieczny sierpień 2018” policjanci będą egzekwować zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. z  2013 poz. 839, z późn. zm.). Zakaz ten obowiązuje w dniach:

- 14 sierpnia br. w godz. 18.00 – 22.00;

- 15 sierpnia br. w godz. 08.00 – 22.00.

Przypominamy, że na drogach regionu, podobnie, jak w całej Polsce trwają działania „TIR”. Więcej o działaniach pod linkiem:

http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/48680,KWP-Dzialania-TIR-policjanci-kontroluja-auta-ciezarowe.html

16 sierpnia - „Dzień dobry, kontrola trzeźwości”

Tego dnia policjanci ruchu drogowego poświęcą szczególną uwagę trzeźwości kierujących.  Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca powinien prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy sygnał - dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości - spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem niewinnych osób!

Razem bezpieczniej

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa: policjanci dokładają wszelkich starań, by na drogach naszego regionu było bezpiecznie. By jednak tak było potrzeba wspólnego działania: policji i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że wypadek to suma różnych czynników. Na większość z nich my ludzie mamy wpływ. Nie lekceważmy znaków - dosłownie i w przenośni - na swojej drodze. Nie dajmy skrócić swojego życia do jednego zdania w komunikacie  radiowym, do jednej krótkiej informacji na pasku czy w Internecie.

mk/in


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.